Foredling, barmhjertighet og fellesskap

Frimurerbrødre

Frimureriet handler om menneskets forbedring og foredling. I over 277 år har frimureriet i Norge benyttet seremonier, symboler og allegorier, som utfordrer og forandrer de som opplever dem.

Medlemskap i Den Norske Frimurerorden kan gi deg påfyll på mange områder i livet. For mange er frimurerlogen et fristed der de kan finne ro til ettertanke og fokus på de store spørsmål. Et pusterom i en ellers hektisk hverdag. I frimurerlogen finner vi et fellesskap med langvarige vennskap, lærer omsorg for våre medmennesker og får mulighet til å bidra til veldedige formål – lokalt og nasjonalt. I logene møtes menn fra ulike yrkesgrupper, landsdeler og i alle aldre. Felles for dem er et ønske om å utvikle seg som menneske, å knytte varige vennskapsbånd, og å bidra til et bedre samfunn.

Bli medlem Mer om frimureriet

Podcast om frimureriet: Dypt vann

|||

Er du nysgjerrig på hva frimureriet er? To av våre medlemmer, Anders Omberg og Kristoffer Sandven, med til sammen 28 års fartstid i Ordenen, har deltatt i podcasten «Dypt vann».

Podcasten kan du høre her:

Dypt vann: Frimurerne

Les mer
|||

Lukkede ordener: En kur mot ensomhet?

For den som ikke er med i en lukket orden, kan denne typen grupperinger kanskje virke som noe sært og underlig.

Det finnes mange lukkede ordener i Norge, for både kvinner og menn. Den Norske…

Les mer
|||

Hvorfor går vi i logen?

Frimureri handler om livsglede og livskvalitet. Vi konsentrerer oss om det som samler midt i en forvirret og fortumlet verden.

Vi bygger på kristne verdier. Det er en viktig erkjennelse – for det gir…

Les mer
Fra en norsk logesal.|||

Frimureriet i Norge

Den Norske Frimurerorden arbeider i tre skifter eller avdelinger. I det første skiftet (1., 2. og 3. grad.) arbeides det etter to ritualsystemer: Det svenske system, og Polarstjerneritualet…

Les mer
|||

Hva er hemmelig ved frimureriet?

Vi oppfatter ikke frimureriet som hemmelig, men det er lukket for utenforstående. En virksomhet som åpent offentliggjør sine lover, sin virksomhet, hvor og når det er møter, kan ikke betegnes som…

Les mer



Foredling

innebærer daglig utvikling i retning av et ideal. Sammen og hver for oss forsøker vi å gjøre de visjonene og idealene som samler oss synlig i hverdagen – her og nå. Vi kan ikke bli perfekte, men vi kan bli stadig bedre. Foredling dreier seg om de små skrittene vi tar mot et mål.

Barmhjertighet

betyr omsorg og omtanke for de vi har rundt oss. Det kan innebære å bistå praktisk og økonomisk, men ikke minst å vise raushet overfor andre som sliter med hverdagen sin. Barmhjertighet handler ofte om å kunne sette egne ønsker til side for andres behov.

Fellesskap

er opplevelsen av å være knyttet sammen med andre over alders- og yrkesgrenser. Som frimurere kan vi dele verdier og visjoner. Vi går vår egen vei, men vi går i samme retning. Fellesskap betyr å være i en sammenheng preget av trygghet, samtidig som det gis utfordringer.

Mest for medlemmer

Er du medlem av Ordenen, har vi samlet oppdaterte nyheter, møteplaner og annen nyttig informasjon på en egen side for medlemmer.

Min Side For medlemmer



Visste du at...

Gjennomsnittsalderen ved opptagelse i Den Norske Frimurerorden er 46,9 år?

Intendanturen

Tidligere kalt Drapiarius. Sannsynligvis avledet av å drapere, som betyr å ordne tøyer til bekledning eller interiørdekorasjoner, i folder.

Intendantur er den fagmyndighet innen det militær som ordner forpleining, bekledning, visse former for utrustning, drivstoff, brensel samt kvarter- og kontormateriell. I Norge har hver av de tre forsvarsgrener sin intendantur.

I Den Norske Frimurerordens Intendantur holder de brødre til som har oversikt over prydelser og utstyr som brukes i logen. De sørger også for at loger utenfor Oslo også får det de trenger av utstyr.

Intendanturen består av Storintendant, Overintendant, vikar for Overintendant, Første Intendant samt en eller flere medhjelpere.
Alle som jobber i Intendanturen er ulønnet, men gleden og miljøet er god motivasjonsfaktor. De produserer en del utstyr selv, men kjøper også inn i fra utlandet. Årlig avholdes møter med de andre nordiske lands intendantur om egenproduksjon eller felles innkjøp, for å holde omkostningene så lave som mulig.

Skulle du være så uheldig å miste eller ødelegge noen av dine prydelser, er Intendanturen stedet. De vil kunne tilby deg nye eller brukte for en rimelig penge. Skulle du inneha en logering som enten er blitt for liten eller stor, er de også behjelpelig med dette.

Her er en liten oversikt over ting som kan kjøpes hos Intendanturen:

  • Sverd med og uten slire.
  • Gaveeske med manskjett- og skjorteknapper.
  • Mappe til dine prydelser.
  • Slips, hansker og vanter.

Intendanturen finner du i Stamhuset.

Medlemmene i Intendanturen er:

Storintendant  : Otto Grønner  
Overintendant : Thorbjørn Flinder
Vikar for Overintendant : Morten Austheim 
 
Kontakt  :     samt telfnr :   940 06 768
Sist redigert mandag, 01 desember 2025 13:07

Ordensbiblioteket i Stamhuset

Tlf. 94006741

Åpningstider
Man-tor 10-14. Man-ons-tor-fre 17-18.30. Tir 13–18.30.
Lunch 12–12.30

Ordenens museum i Stamhuset

Utstillingen i Stamhuset er åpent i logeåret, mandag – torsdag, kl. 17:00–18:15.

Åpent ellers på forespørsel. Ta kontakt.

Den Norske Frimurerorden, Nedre Vollgt. 19, 0158 Oslo. Postboks 506 Sentrum, N-0105 Oslo. Telefon: 22 47 95 00

Kontaktinformasjon til Ordenen og sentrale embedsmenn
Ansvarlig redaktør for nettsidene:
Teknisk ansvarlig for nettsidene:

For spørsmål om Min Side og ditt medlemskap:

Personvernerklæring

© 1749-2026 Den Norske Frimurerorden