Vi er allerede godt inne i de nye året og mer enn tre år har gått siden min installasjon. Jeg uttalte den gang at grunnen til at jeg stilte til valg - vel vitende at man kunne risikere å bli valgt - var at det var forhold jeg ønsket å kunne gjøre noe med.
Det er derfor tilfredsstillende å se konturene av disse endringer, ja, faktisk ikke bare konturene, men reelle endringer. Jeg tenker da på de tre utvalg (Konsoliderings-, Organisasjons-, og Lovutvalget) som har beredt grunnen til de fleste av disse endringene. Jeg vil også her trekke frem to helt nye direktorier (Kunnskaps- og Opplæringsdirektoriet og Ritual- og Utstyrsdirektoriet), og store endringer for øvrig. I sum skal disse bringe Ordenen mer i takt med den tid vi lever i og sørge for at vår Orden forblir et givende og godt sted å være.
Kontakten med våre naboer, i praksis de øvrige Ordener i det Svensk/Nordiske system, er meget god og synlig. For å nevne hyppigheten av slike møter kan nevnes at alle fire
Stormestere har truffet hverandre og hatt møter hele tre ganger bare i løpet av januar måned. Ved å møtes såpass ofte kan vi diskutere oss frem til løsninger selv på vanskelige områder.
På disse tre år har jeg hatt gleden av å kunne innvie hele fire nye St. Johannesloger; på Røros, Kongsberg, Levanger og sist Romerike. Tilgangen på nye brødre øker, hvilket vi tar til inntekt for at vi er på rett vei.
Vi har også sørget for våre etterkommere, ved kjøp av naboeiendommen til Stamhuset i Oslo. De er således sikret at den fremtidige vekst kan utvikle seg i tilfredsstillende omgivelser, slik vi nyter godt av hva våre forgjengere gjorde for oss.
I all denne positive fortelling, må vi dessverre også rapportere om negative hendelser. Jeg refererer da til "angrepet" på vårt Stamhus etter demonstrasjonene i Palestina/Israel-konflikten. Dette kunne ha gått riktig galt.
Det var hele 350 personer - hvorav 200 barn - tilstede på juletrefest.
Dette reddet - paradoksalt nok - at det ikke brøt ut storbrann. Personer som var tilstede fikk stanset et branntilløp. Jeg nevner dette for å illustrere at alt ikke er så bra som det burde være i vårt samfunn av i dag.
Her har vi en stor utfordring som det er vår plikt å gjøre noe med. Vi må fortsette på vår måte å bidra til en bedre utvikling i medmenneskelige relasjoner og sørge for bedre forståelse for andres syn og oppfatninger. Vi må også sørge for, ved vår væremåte, å skape mer trygghet og forståelse.
Vi må hjelpe, ikke bare hverandre, men kanskje enda mer, de andre.
Vår beste måte å bidra til dette er: Det gode eksempels makt.
La oss sammen gå inn for at vårt medlemskap i Den Norske Frimurerorden får et slikt innhold og en slik effekt at flere gjerne vil søke å bli noe mer og bedre for våre omgivelser.
Det gode eksempels makt er vårt beste bidrag i en slik utvikling.
Et godt nyttår til dere alle, mine brødre!
Ivar A. Skar
Ordenens Stormester



