Fyldig program
Programmet for jubileumskonsertene var hentet fra korenes repertoar de siste årene. Korene sang både hver for seg og sammen. På flere av numrene ble også publikum invitert til å synge med. Konsertene rommet et mangfold av musikalske uttrykk, formet gjennom utallige øvelser, konserter, gudstjenester og fellesskapsopplevelser i både kirkerom og konsertsaler.
Spesielt imponerte Inga Mathilde Gorseth og Michael Grolid med sitt samspill av «Passacaglia» av Johan Halvorsen. Stykket ble komponert over et tema av G.F. Händel, og er et av de mest kjente og spilte virtuose stykkene i det klassiske strykerrepertoaret. Stykket er en fri bearbeidelse av den siste satsen fra George Frideric Händels «Cembalosuite nr. 7 i g-moll» "(HWV 432), utgitt i 1720. Halvorsen skrev stykket i 1894 mens han jobbet som dirigent i Bergen. Stykket regnes som et mesterstykke i å utnytte klangmulighetene i kun to instrumenter.
Korene
Både korene og musikere ble fyldig presentert i forrige nummer i SiriusNytt. Vi nevner allikevel at Ås barne- og ungdomskantori er 25 år og ledes av Anne Christine og Jostein Grolid. I jubileumsåret har kantoriet 14 sangere. De bærer videre en tradisjon preget av sangglede, fellesskap og formidling - til inspirasjon for både barn, ledere og publikum.
Ås kirkekor ble startet i 1966 og er et blandet kor knyttet til Ås menighet. Koret er åpent for sangglade amatører som ønsker å synge variert kirkemusikk på et godt nivå - i et inkluderende og sosialt fellesskap. Koret har ca. 25 medlemmer og har siden høsten 2007 vært ledet av dirigent Jostein Grolid.
Møy Sangen ble startet i 2021 og er et damekor fra Ås med 8 sangere og ledet av Anne Christine og Jostein Grolid
Moss Frimurer Sangforening ble startet i 1916 og er et mannskor med sterke og nære bånd til Loge Sirius i Moss. Gjennom årene har koret bidratt med sang og musikk både i og utenfor logen. Koret deltar også ved flere av åpne arrangementer som logens Kirkegang, Kyndelsmesse, Adventkonserten og Søndagskveld i Logen. Koret deltar også fast i en årlig felleskonsert med frimurerkor fra Larvik, Tønsberg, Drammen, Oslo og Moss. I jubileumsåret har koret 31 aktive sangere. Jostein Grolid har vært korets dirigent siden 2011.
(tekst fortsetter under bildet)

Musikere og andre medvirkende
Ved konsertene hadde korene fått med seg to fremragende unge musikere, begge med lokale røtter og internasjonale karrierer. Michael Grolid, til daglig solobratsjist i Danmarks Radios Symfoniorkester i København, og fiolinist Inga Mathilde Gorset bidro ved de fleste numrene. I tillegg deltok Magnus Øyvind Lange på flygel, Mari Øen på trekkspill, Helge Bakke på bass, Anne Christine Pittet Grolid på fløyte og Gunnar Vegsgaard som solist. Disse bidro virkelig til den festen det ble!
Dirigent Jostein Grolid
Dirigent Jostein Grolid var navet i arrangementet. Han hadde forberedt det hele og sørget for at alt ble gjennomført som planlagt. Josteins bidrag var uvurderlig. Han viste stor energi og lot virkelig sangerne kjenne på mestringsfølelsen. Jostein er en stor inspirator for korene. Tusen takk for innsatsen, Jostein!
Fest
Konserthelgen, som ble startet med fellesøvelse i Ås kirke på fredag, ble avsluttet med en svært hyggelig jubileumsfest for voksensangerne i Ås arbeidskirke søndag kveld. Her hadde Ås kirkekor rigget for en flott sammenkomst med deilig mat og drikke og med tilhørende hilsningstaler.
Jubileumskonsertene ble i sannhet svært vellykkede arrangement med feiring av tradisjon, utvikling og fellesskap. Konsertene var gratis og åpne for alle. Ved kollekten innkom et svært hyggelig bidrag til dekning av utgiftene ved konsertene.
Sangere, solister og dirigent ble takket av med blomster og stående applaus for to svært hyggelige jubileumskonserter.



